1. Nëse akoma nuk jeni pjesë e forumit, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij forumi duke u regjistruar.
  Dismiss Notice
 2. Ata qe kan harru password apo user ne te kontaktojn ne PM ju trregojm password.
  Dismiss Notice

Tutorial me i zgjeruar.

Tema tek 'League of Legends' e hapur nga BurnJB, 3 Nëntor 2012.

View Users: View Users
 1. BurnJB

  BurnJB Antarë

  Anëtarësuar:
  29 Tetor 2012
  Postimet:
  11
  Pëlqime të marrura:
  0
  Baziket e League

  Pasi qe i spjeguam objektivet e lojes (Tutorial i shkurter) do te fillojm me gjerat bazike.
  Ky eshte nje post mesatarisht i madh kshtu qe do te ndaj pjeset.

  Code:
   Permbajtja
  
  1. Objektivet
   1.1 Objektivet dytesore
  2. Kampionet (Champions)
  3. Minions (Creeps)
   3.1 Monsters
  4. Gold(Paret)
  5. Items (Sendet)
  

  1.Objektivet
  -----------------------------------------------
  Objektivi kryesor osht mi shkatrru turrets me shkatrru inhibitor edhe me kalu deri tek nexus qi mu perfundu loja.
  Jon gjithsej 22 turrets tu i ngjeh ne dy ekipet, 11 per secilin, 6 inhibitors per dy ekipet, 3 per secilin.
  Duke shkatrru turrets qdo pjestar i ekipes i fiton 150 gold.
  Prioritetet duhet me qen Nexus > Inhibitor > Turrets.
  Duke mos marr parasysh objektivet dytesore.

  1.1Objektivet dytesore
  -----------------------------------------------
  Objektivet dytesore mund ti cilsojm ato objektive si Baron edhe Dragon.
  Fillimisht flasim per Dragon.

  Dragon osht monsteri i dyte me i fort ne Summoners Rift.
  Ai me se pari spawnet ne minuten e 2:30 dhe pas vrasjes ai respawnet qdo 6 minuta.
  Pas vrasjes ai i jep qdo pjestari te ekipit 190 gold.

  Baron osht monsteri i pare me i forti ne Summoners Rift.
  Ai spawnet ne minuten e 15 dhe pas vrasjes respawnet qdo 7 minuta.
  Pas vrasjes jep buff'in (Exalted with Baron Nashor) qdo pjestari te ekipit dhe 300 gold.

  Me objektive dytesore dhe primare mund te themi se
  Nexus > Inhibitor > Baron Nashor > Dragon > Towers
  -----------------------------------------------


  2.Kampionet(Champions)

  Kampionet ose Champions ne ket loje jan heroi i cili do te zgjedhni per te luajtur me te gjate nje loje.
  Ata ndahen ne:
  Assassin
  Fighter
  Tank
  Mage
  Support
  Secili ka rolin e vet dhe duhet te kryej nje pune te caktuar ne nje lufte ndermjet ekipeve.
  Te fillojm nga e para.

  Assassin

  Assassins per rol kan qe te vrasin rolet kryesore ne ekipe siq eshte AD carries dhe AP carries.(Do te spjegohen me vone)
  Ne terma se qfar lane duhet te shkosh eshte gjithmon solo lane pasi qe ti duhesh te fitosh levele shpejt.

  Fighter

  Roli i nje fighteri eshte qe te jet pak a shum nje tank por te ket aftsi edhe te bej damage ne te njejten kohe.
  Ata njihen edhe si off-tank pasi qe nuk jane as tanks por as assasins.

  Tank

  Roli i nje Tanku eshte qe te absorboj gjith damage ne nje fight ku duhet te jete ne frontin e pare te luftes.
  Ky ka nje rol kritik pasi qe nese nuk luhet mire ather mundet qe te deshtoj teamfighti.

  Mage

  Mages jon ata hero te cilet bojn damage me spella me shume se me auto-attacks kta duhet qe te kene shum mana dhe ability power.
  Mage gjithmon duhet te jet ne rreshtin e fundit dhe te tentoj qe ti ik shume damage pasi qe nuk eshte ne gjendje te jetoj gjate.


  Support

  Nje nder rolet me kritik ne loje eshte supporti. Ky rol ka per detyre qe te ndihmoj ekipin e tij te mos vdes.
  Pra qe tju jep nje avantazh shume te madh mbi ekipin tjeter qe pershembull nuk ka support.
  Ky duhet te jet ne mes te luftes pasi qe duhet te jet ne gjendje qe te arrij lehte te secili hero qe ta ndihmoj.
  -----------------------------------------------

  3.Minions

  Minions (Creeps ne DotA) fillojn qe te spawnin ne minuten e 1:30 dhe pas asaj qdo 30 sekonda.
  Ata jane aty per te ndihmuar kampionet qe te fitojn lojen.
  Jane agresive kunder kampionve te ekipit tjeter dhe do ta sulmojne nese tenton te sulmon ty.
  Qdo 3 minuta behen me te forte duke fituar statsa me te medhenje.

  Ne league of legends jane 4 lloje te minons.

  Meele Minon

  Jane te vegjel dhe sulmojne nga afer dalin 3 ne qdo "vale" apo wave qdo 30 sekonda.

  Caster Minion

  Caster Minions sulmojne nga larg dhe dalin 3 qdo wave qdo 30 sekonda.
  Ata bejne me shume damage se meele minions.

  Siege Minion

  Jane me te medhejne dhe me te fort se caster dhe meele sulmojne nga larg.
  Del 1 qdo 3 waves dhe pas minutes te 35, 1 qdo 2 waves.
  Ata marrin vetem 50% damage nga turrets, kshtu qe jane perfekt per me tank.

  Super Minion

  Pasi qe te shkatrrohet inhibitor ky lloj minioni zevendson Siege Minion.
  Jane shume te forte dhe bejne shume damage.
  -----------------------------------------------

  3.1 Monsters

  Pasi qe spjeguam minions duhet te spjegojm edhe monsters.
  Dallimi i vetem eshte se minions jane agresiv edhe nese nuk i sulmon.
  Ndersa monsters jane agresiv kur sulmohen.
  Monsters qendrojn ne te ashtuquajturen jungle.
  [​IMG]
  Kta jane.
  Wraiths, wolves, golems, blue buff, red buff, dragon edhe Baron.
  -----------------------------------------------

  4. Gold

  Gold osht monedha ose paraja e League of Legends ajo perdoret per te blere itema me te mir.
  Qe te ndihmojn te dominosh lojen, menyra me efektive per te fituar gold eshte per te mbytur monsters.
  Menyra tjeter eshte per te vrare kampione te ekipes tjeter.
  Gold gjenerohet edhe pasivisht qdo sekond nga loja vet.
  -----------------------------------------------

  5. Items

  Items ne league of legends jane artifakte/objekte te cilat mbahen nga kampioni per te rritur performancen e tyre ne lufte.
  Kampionet mund te mbajne vetem 6 items ne loje, dhe selektimi i tyre eshte shum i rendsishem per te fituar lojen.
  Items blehen ne shop e cila eshte ne baze dhe mund te hapet ose duke prekur P kur je ne fontan ose duke prekur nje qese te vogel posht tek items.
  Ato kur shiten japin 70% te goldit qe kan kushtuar me disa perjashtime si:
  Dorans Blade, Dorans Ring dhe Dorans Shield qe kthejne vetem 50%.
   
 2. TooN

  TooN Nëntoger

  Anëtarësuar:
  17 Shkurt 2011
  Postimet:
  93
  Pëlqime të marrura:
  0
  Me objektive dytesore ja vlen mu cek qe ne early game osht Dragon > Turret kurse late osht Turret > Dragon.
   
 3. SHTRIGA

  SHTRIGA Hero

  Anëtarësuar:
  5 Tetor 2010
  Postimet:
  727
  Pëlqime të marrura:
  0
  si objektiv dytsor do te permendja ,deh numri i minionave te vrave te jet sa me i larte, dytsor qe te thuhet , po ne fakti farmi eshte nder gjat ma te rendsishme :p..edhesi kur te fillosh lojen keq,, me 1 farm te mire mund te kapesh gjithsesi :D
   
 4. troytohigh~

  troytohigh~ Ushtar

  Anëtarësuar:
  11 Janar 2015
  Postimet:
  41
  Pëlqime të marrura:
  0
  shum e loj e mir per ata qe din me lu n1 gamera ;) nlidhje e qetynev minionav smorra vesh sen po nejse anyway :D
   

Shpërndaje faqen

XenForo Add-ons & XenForo Styles ™ © 2012-2019 Brivium LLC.
 1. There are currently no users chatting.

You don't have the necessary permissions to use the chat.

There are currently no users chatting.
Chat [0]