1. Nëse akoma nuk jeni pjesë e forumit, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij forumi duke u regjistruar.
  Dismiss Notice
 2. Ata qe kan harru password apo user ne te kontaktojn ne PM ju trregojm password.
  Dismiss Notice

League of Legends Guide Advanced

Tema tek 'League of Legends' e hapur nga TooN, 11 Dhjetor 2012.

View Users: View Users
 1. TooN

  TooN Nëntoger

  Anëtarësuar:
  17 Shkurt 2011
  Postimet:
  93
  Pëlqime të marrura:
  0
  League of Legends

  League of Legends osht loj falas e cila luhet 5vs5 ku secili champion ka 4 spella dhe ndahen ne 4 kategori: Bruiser (top lane), Tank (jungle), Ad Carry & Support (bot lane) Mage (mid lane) sikur ne Defense of the Ancients, madje disa lojtar te DotA do te gjejn shum gjera te njejta pasi qe disa prej krijuesve te DotA kan kaluar per Riot, kreatoret e League of Legends. League of Legends per momentin osht loja ma e njohur e zhandrit te vet me miliona lojtar. Kjo loj e cila eshte e njohur edhe sikur lol jep shum mundesi te ndryshme per avansimin e champion (karakterit tuaj). Secilin champion mundeni me lujt sipas deshires suaj apo si ju pershtatet juve. Ne loje jan te pranishme Runes, Masteries, Summoner Spells dhe items te cilat ju mundesojn me lujt champions sipas deshires suaj. Kto mund tju ofrojn Attack Damage, Ability Power, Extra Gold, Movement Speed, Attack Speed, Critical Chance e shum gjera te tjera. Secila prej ktyre do te pershkruhet me posht. Qellimi i qdo loje eshte qe te shkatrohet Nexus kundershtar e per te arritur kete duhet qe se paku ti prishni 5 turrets dhe nje inhibitor. Per tu regjistruar kliko linkun:


  Mapi i lojes
  [​IMG]


  Turrets

  Turrets jan disa kulla te cilat gjuajn champions apo minions qe i afrohen. Bejn damage te konsiderueshme ne fazen e hershme te lojes, por edhe ne fazen e vonshme duhet te kemi kujdes prej tyre. Per qdo turret qe prishet ekipi i cili e prish i merr 150 gold. Gjithsej ne loje jan 11 Turrets, 3 ne secilen lane dhe 2 qe e mbrojn Nexus (ne nje ekip). Turretave nuk i mushet health perveq atyre qe e mbrojn nexus keshtu qe eshte ide e mir qe ti bejm sa me shum damage turretave ne lane, pasi atyne nuk ju mushet health. Si punon turreti, kon e rrok ma perpara? Turreti i rrok minions gjithmon, po nese i bon damage 1 champion edhe je afer turretit, turreti fillon me t'rrok ty, por nese i largohesh at'here ai do filloj ti gjuaj minions perseri. Turretat nuk ngjallen masi i prish niher.

  Inhibitors

  - Ndryshe prej DotA dhe DotA 2, ne League of Legends kur e prish nje inhibitor, ai ringjallet pas nje kohe. Per sa inhibitor osht i prishun kundershtarit i dalin minions ma tfort (Super minions n'DotA). Nese jon krejt inhibitors te prishun, at'here kundershtarit i dalin ma shum minions.

  Nexus

  Nexus osht shpija kryesore e secilit ekip, nese prishet nexus at'here loja mbaron. Nexus nuk mundet me u prish nese ka inhibitors gjall, apo nese nuk jan prish turretat qe e mbrojn ate.

  Loja luhet ne 3 lane dhe jungle.

  Top lane lun bruiser, puna e t'cilit osht me myt Ad Carry (e spjegoj pak ma von qka osht Ad Carry). Bruiser osht vet ne lane zakonisht. Duhet me farm sa ma shum minions (mi myt) per ma shum gold qe me mujt me pshtu gjall masi e myt Ad Carry kundershtar.
  Mid lane lun AP, e cila dmth Ability power (mage). Ky bon shum damage me spella, osht njo prej targetave kryesor per kundershtarin. Sikur top lane, edhe ky duhet me farm minions.
  Bot Lane lujn Support edhe Ad Carry po niher po foli per Ad Carry. Ad Carry ka per detyr mi bo sa ma shum damage prej larg, preferohet mu kon range per mos me hi fell ne fight pasi qe e mysin leht. Ky duhet me pas ma se shumti minions ne loj, dhe nese osht lojtar i mir edhe nuk merr shum damage munet me bo ekstrem shum damage. Support osht ni role tjeter, ky e support Ad Carry, puna e kti kryesore osht mos mi lon tjert me myt Ad Carry ose me fjal tjera mi ja siguru farm. Ky nuk myt minions po blen items qe i jepin ma shum gold edhe items qe i nimojn ekipit (movement speed per krejt ekipin, Health Regen, Mana Regen, Armor, Magic Resist etj).
  Jungle zakonisht lun tank-i i ekipit. Puna e kti osht me myt jungle camps (Ne guide te BurnJB e shohim 1 foto te mapit, ato pikat e zeza jon jungle camps. ) edhe mi nimu lanes. Qysh i nimon lanes? Ky shkon prej jungle ne lane te tjerve pa u pa, edhe kur i vjen rasti i mir hin me myt bashk me shokin i cili osht n'lane. Ka junglers shum te mir qe si len me ik kurqysh edhe masi jon 2 kunder 1. Ne jungle camps gjithashtu gjenden 2 buffs, blue buff i cili e rrit mana regen dhe red buff i cili per qdo hit bon true damage n'kundershtarin edhe e slow (true damage osht damage qe nuk e njeh armorin). Blue buff i dyt preferohet mi ja lon mid champion pasi qe aj perdor spells per me vra champions edhe me farm i duhen ma shum mana. Kto buffs dalin ne minuten 1:55 ndresa kampet e thjeshta dalin 1:40. Per jungler me mana preferohet mi ja nis blue buff, po nese don me bo early gank ja nis edhe red. Masi i merr buffs ato dalin prap mas 5 minutave.
  Kto lane munen edhe mu ndru psh bruiser me shku bot e Ad carry edhe support top, po per momentin kshtu perdoren me se shumti.

  Mapi per jungle
  [​IMG]
  [reklam][/reklam]

  Summoner Spells

  [​IMG]

  Kto nalt qe pi shihni e kan emrin Summoner Spells. Ne qdo loj mundemi me i zgjedh 2 prej ktyne. Secila ka efekte te ndryshme. Kto kan cooldown te ndryshem kshtu qe duhet me prit per 1 koh te caktuar per mi perdor prap.

  E para ne foto quhet Clarity, kur perdoret ti kthen 40% prej maksimumit t'mana qe i ki ti edhe shokt rreth teje.
  E dyta nuk perdoret ne summoner's rift (classic game) kshtu qe ja kom bo X.
  E treta ne foto quhet Ghost, kur perdoret ta rrit movement speed per 27% (hec 27% ma shpejt) edhe nuk tpengojn minionat per me hec (unit collision).
  E katerta ne foto quhet Heal, kur perdoret ja shton krejt ekipit health per 90 deri 345 (varet prej levelit)
  E pesta ne foto quhet Revive, e ngjall champion ton meniher por ka shum cooldown.
  E gjashta ne foto quhet Smite, osht shum e randsishme per junglers pasi qe ben 450-870 (varet prej levelit) true damage ne monsters.
  E shtata ne foto quhet Cleanse, kjo i hjek krejt stuns, slows, roots, snares etj prej champion dhe per 3 sekondat e ardhshem kto zgasin 65% ma pak (ato qe ti bojn masi e ke perdor kit summoner spell).
  E teta ne foto quhet Teleport, me kta munesh mu teleportu ne minions, wards ose turrets t'ekipit ton. Vrejtje: nuk osht teleport i menjehershem, vonon rreth 3-4 sekonda dhe me stun munet mu nal. Ne venin ku po teleportohesh gjithashtu shihet se po teleportohesh.
  E nenta ne foto quhet Barrier, kjo i shton 115-455 (varet prej levelit) health championit ton per 2 sekonda.
  E 10 ne foto quhet Exhaust, kjo e ngadalson 1 champion kundershtar per 30%, ja ul attack speed (shpejtsin e sulmeve) per 50% dhe damage qe e bon per 30% per 2.5 sekonda.
  E 11 ne foto quhet Ignite, kjo i bon 70-410 true damage 1 champion kundershtar gjat 5 sekondave dhe ja ul qdo efekt qe i shton health per kto 5 sekonda.
  E 12 ne foto quhet Clairvoyance, kjo e hap nje pjes te vogel te mapit per 5 sekonda.
  E 13 ne foto quhet Flash, kjo e teleporton champion 1 rrug t'shkurt drejt mausit.

  Items

  League of Legends ka items te ndryshem dhe nje champion mund ti mbaj deri ne 6 items. Ka shum guide te ndryshem per champions te ndryshem ne internet, thjesht kerkoni ne guide <emri i champion> build guide, po gjithashtu qdo champion i ka disa iems te rekomanduara per fillestar. Ne keto website gjithashtu gjeni guide per runes dhe masteries. Kemi 4 deg kryesore per items, Attack, Magic, Defense dhe Miscellanous te cilat gjithashtu kan nendeget e tyre.

  Dega e Attack ka kto nendeg: Damage, Attack Speed, Life Steal, Critical Chance.
  Damage: Damage shton sasin e health qe ja hjek kundershtarit me qdo sulm.
  Attack Speed: Rrit shpejtesin e goditjeve me sulme te thjeshta.
  Life Steal: Per qdo health qe i hjek kundershtarit me sulme te thjeshta, nje perqindje e vogel te shtohet ty.
  Critical Chance: Me basic attacks bon 2x ma shum damage.

  Dega e Magic ka keto nenkategori: Mana, Cooldown Reduction, Mana Regen, Spell Damage.
  Mana: Rrit sasine e mana qe ka champion i juaj.
  Cooldown Reduction: Zvogelon kohen qe u duhet spellave tu per tu bere gati per ti perdorur perseri.
  Mana Regen: Rrit shpejtesine e rritjes suaj te manave deri ne maksimum.
  Spell Damage: Rrit sasine e damage qe e boni me spella.

  Dega e Defense ka keto nenkategori: Armor, Health, Health Regen, Magic Resist.
  Armor: Zvogelon damage qe e merrni me sulme te thjeshta.
  Health: Rrit health tuaj.
  Health Regen: Rrit shpejtesin e regjenerimit.
  Magic Resist: Zvogelon damage qe e merrni prej spellave.

  Dega e Miscellanous ka keto nenkategori: Movement Speed, Consumable.
  Movement Speed: Rrit shpejtesin e levizjes se champion tuaj.
  Consumable: Items qe perdoren njeher dhe zhduken.

  Masteries

  Masteries jan disa bonuse per champion tuaj. Ato perbehen prej 3 shtyllave kryesore, Offense, Defense dhe Utility. Per qdo level qe rriteni ne user, ju merrni nga 1 mastery point, maksimumi eshte 30 pasi qe edhe maksimumi i levelit eshte 30.
  Offense: kto masteries perdoren per champions agresiv, te cilet bejne damage. Mund te perdoren edhe per Ad Carry, per Jungle, per Ap dhe per Bruiser kurse nuk preferohen per support.
  Defense: kto masteries perdoren per champions te cilet jan me shum tank. Ndihmojn ne health, magic resist, armor, health regen. Perdoren me shum nga Jungle.
  Utility: kto masteries perdoren per champions qe duhet mi ndihmu ekipit dhe per AP. Ndihmojn si ne Mana Regen, ashtu edhe me Movement Speed, Summoner Spells, Extra Gold.

  Runes

  Runes si masteries jan bonuse per champion tuaj. Kto mund te blehen me Influence Points (IP). Ndahen ne 4 lloje: Marks, Seals, Glyphs, Quintessences.
  Marks: Bazohen me shum ne ofensiv. Mund te kemi ne maksimum 9 Runes te kti lloji.
  Seals: Bazohen me shum ne defansiv (Armor). Mund te kemi ne maksimum 9 Runes te kti lloji.
  Glyphs: Bazohen me shum ne Mana dhe Magic Resist. Mund te kemi ne maksimum 9 Runes te kti lloji.
  Quintessences: Jan me shum universale, varet nga champion qe luani. Mund te kemi ne maksimum 3 Runes te kti lloji.  Nese doni muneni me ma bo add ne loj: TooN Games. Krtitikat, sygjerimet dhe pyetjet jan te mirseardhura. Gjithashtu muneni me shkru ne komente guide per diqka ekstra, une e qes ne post edhe ju jap kredit (ja u qes emrin) aty per punen qe e keni bo.

  *Ky guide nuk mund te shperndahet pa me pyetur mua. Shperndarja e kti guide mund te rezultoj me ban nga ky forum.
   
 2. HOAX'

  HOAX' Gjeneral

  Anëtarësuar:
  1 Gusht 2011
  Postimet:
  526
  Pëlqime të marrura:
  0
  shum e qart o e kom lujt kit loj me heret
   
 3. TooN

  TooN Nëntoger

  Anëtarësuar:
  17 Shkurt 2011
  Postimet:
  93
  Pëlqime të marrura:
  0
  Pajtohna me ty, shum loj e mir osht per qata osht edhe ma e njoftuna e llojit t'vet per momentin. :)
   
 4. leoB

  leoB Hero

  Anëtarësuar:
  22 Janar 2012
  Postimet:
  846
  Pëlqime të marrura:
  0
  Tpergezoj per punen :ugeek:
   
 5. TooN

  TooN Nëntoger

  Anëtarësuar:
  17 Shkurt 2011
  Postimet:
  93
  Pëlqime të marrura:
  0
  Flm. Kur gjej koh t'lir e vazhdoj hala qe mi bo sa ma shum shqiptar qe lujn.
   
 6. bloody L1DeR

  bloody L1DeR Nëntoger

  Anëtarësuar:
  3 Janar 2013
  Postimet:
  74
  Pëlqime të marrura:
  0
  shum guide e mir , tkisha sygjeru me hi ne youtube ka shum sene tjera per loj ,sekrete si prsh i Rengar and Kha'Zix :)
   
 7. pawnn.

  pawnn. Tetar

  Anëtarësuar:
  20 Janar 2013
  Postimet:
  53
  Pëlqime të marrura:
  0
  kush ka accaunt qe lun LOL tma qon sxe97 :v
   
 8. TheLavdrim

  TheLavdrim Fillestar

  Anëtarësuar:
  28 Prill 2013
  Postimet:
  2
  Pëlqime të marrura:
  0
  a osht e ran per pc?
   
 9. Ethan

  Ethan Antarë

  Anëtarësuar:
  30 Prill 2013
  Postimet:
  6
  Pëlqime të marrura:
  0
  Ckemi un e luj ket loj i ka ndoshta 1 vjet, tkisha sugjeru me shtu shumicen e fjalve tshkurta qe perdoren en loj, edhe llojet e champions. Nqf sem kupton ta pershkruj ma gjat :)
   
 10. Ethan

  Ethan Antarë

  Anëtarësuar:
  30 Prill 2013
  Postimet:
  6
  Pëlqime të marrura:
  0
  Ckemi un e luj ket loj i ka ndoshta 1 vjet, tkisha sugjeru me shtu shumicen e fjalve tshkurta qe perdoren en loj, edhe llojet e champions. Nqf sem kupton ta pershkruj ma gjat :)
   
 11. D.E.L.U.X.E

  D.E.L.U.X.E Toger

  Anëtarësuar:
  1 Prill 2013
  Postimet:
  115
  Pëlqime të marrura:
  0
  valla pak osht e ran po se lyp mu kon extrem pc ja
   
 12. titanic

  titanic Toger

  Anëtarësuar:
  19 Janar 2012
  Postimet:
  127
  Pëlqime të marrura:
  0
  qito me tkalterta une i njof si secret shop ndota2 -4-
   
 13. myderrizi

  myderrizi Fillestar

  Anëtarësuar:
  2 Maj 2013
  Postimet:
  2
  Pëlqime të marrura:
  0
  Re: Ethan

  tlutna qe munesh me na tregu :D


  [edit]qka met tregu spo kutpoj leo,[/edit]
   
 14. lorik jakupi

  lorik jakupi Fillestar

  Anëtarësuar:
  11 Shtator 2013
  Postimet:
  1
  Pëlqime të marrura:
  0
  ku instalohet more kjo ?


  qe <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://esportskosova.com/forum/viewtopic.php?f=580&t=39999" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=580&t=39999</a><!-- l --> spo di ma shqip me tkallxu
   
 15. TooN

  TooN Nëntoger

  Anëtarësuar:
  17 Shkurt 2011
  Postimet:
  93
  Pëlqime të marrura:
  0
  Pe di qka po don me thon, nese ki koh shkruj ato une i qes ne post edhe te lo credits ty per at pjese.
   

Shpërndaje faqen

XenForo Add-ons & XenForo Styles ™ © 2012-2019 Brivium LLC.
 1. There are currently no users chatting.

You don't have the necessary permissions to use the chat.

There are currently no users chatting.
Chat [0]