1. Nëse akoma nuk jeni pjesë e forumit, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij forumi duke u regjistruar.
  Dismiss Notice
 2. Ata qe kan harru password apo user ne te kontaktojn ne PM ju trregojm password.
  Dismiss Notice

Kuriozitete [te shpejta]

Tema tek 'Kuriozitete' e hapur nga NBR, 9 Nëntor 2011.

View Users: View Users
 1. NBR

  NBR V.I.P
  V.I.P

  Anëtarësuar:
  25 Tetor 2010
  Postimet:
  4,274
  Pëlqime të marrura:
  0
  Nese dini kuriozitete te shpejta nga njohurite tuaja atehere paraqiteni ketu.
   
 2. grandde

  grandde Legend

  Anëtarësuar:
  5 Qershor 2011
  Postimet:
  2,600
  Pëlqime të marrura:
  0
  Kosova ka ma shum perqindje muslimane tpopullit se vet Irani !
   
 3. uranglobal

  uranglobal Legend

  Anëtarësuar:
  10 Shtator 2010
  Postimet:
  5,062
  Pëlqime të marrura:
  0
  Vetem mushkonja femer te pickon
   
 4. Joshi

  Joshi Legend

  Anëtarësuar:
  10 Qershor 2010
  Postimet:
  1,250
  Pëlqime të marrura:
  0
  Gjyshi e tij e largoi një herë fëmijën nga lopa, por fëmija kishte filluar të qante e të ankohej dhe më pas ai e ka lënë që të pijë në vazhdimisht qumështin e lopës.
   
 5. withstyle

  withstyle Tuesday
  Super Moderator

  Anëtarësuar:
  11 Korrik 2010
  Postimet:
  5,501
  Pëlqime të marrura:
  0
  Code:
  Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
  
  Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
  
  Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
  
  Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
  
  Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
  
  Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
  
  Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
  
  Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
  
  Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
  
  Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
  
  Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
  
  Vetem mushkonjat femra piskojne.
  
  Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
  
  96% e sallatorit, eshte uje.
  
  Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
  
  Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
  
  Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
  
  Nje shqiponje mund ta shohe prehen e saj qe 3000 metra larg.
  
  Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
  
  Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
  
  Fluturat shijojne me ane te kembeve.
  
  Delfinet flene me nje sy hapur.
  
  Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
  
  Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
  
  Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.
  
  Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
  
  Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
  
  Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
  
  Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)
  
  Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik
  
  Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.
  
  Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.
  
  Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,
  
  Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.
  
  Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.
  
  Gjethet më të mëdha i ka një lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
  Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.
  
  Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.
  
  Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.
  
  Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.
  
  Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.
  
  Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.
  
  Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.
  
  Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.
  
  Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.
  
  Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².
  
  Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.
  
  Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².
  
  Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).
  
  Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.
  
  Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.
  
  Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.
  
  Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.
  
  Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.
  
  Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.
  
  Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.
  
  Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.
  
  Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.
  
  Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.
  
  Në qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin 1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.
  
  Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.
  
  Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
  
  Libri I parë I shruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
  
  Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.
  
  Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².
  
  Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.
  
  M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.
  
  Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.
  
  Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.
  
  Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
  
  Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
  
  Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.
  
  Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.
  
  Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.
  
  Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.
  
  Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.
  
  Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.
  
  Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.
  
  Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.
  
  Në qoftë se bërtisni gjithmonë për 8 vjet, 7 muaj dhe 6 ditë, do të krijoni aq energji sa mund te ngrohni një filxhan kafe.
  
  Përveç njeriut vetëm derri mund te digjet nga dielli.
  
  Zemra e karkalecit të detit gjendet ne kokën e tij.
  
  Zemra e qenit rreh 40 herë më shumë se sa e njeriut.
  
  Muskuli më i fortë i trupit të njeriut është Gjuha.
  
  Rrotullimi i hënës rreth tokës zgjat 27 ditë.
  
  Golin e parë në kampionatin e parë botëror të futbollit e ka shënuar Meksika.
  
  Hartuesi i ligjeve të para në botë ishte Hamurapi.
  
  Filmi i parë shqiptar ishte “Fëmijët e saj”
  
  Fjala TURIZËM ka ardhur nga vizita e parë e një grupi në histori që u bë ne zonën franceze TOURS.
  
  Që të arrinte të ecte me ecjen krenare dhe sexi, Merilin Monroe kishte sharruar një copë nga taka e njërës këpucë.
  
  Në qoftëse do të humbasë trysnia e kabinës së një aeroplani, pasagjeri mund të mos i humbasë ndjenjat e tij vetëm për 18 sekonda.
  
  Foshnjat ëndërrojnë përpara se të lindin.
  
  Lopët prodhojnë më shumë qumësht kur dëgjojnë muzikë.
  
  Tirana ndodhet në të njëjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe në të njëjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.
  
  Tirana u themelua më 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinë nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndërtoi një xhami, një furrë dhe një hamam. Dy shekuj më vonë drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.
  
  Gjuha e balenës blu është më e rëndë se sa një elefant mesatar.
  
  Në qoftë se do të hapnim nervat e një njeriu mesatar, atëherë ato do të kishin së bashku një gjatësi prej 40 milje.
  
  Gratë, hapin dhe mbyllin sytë e tyre dyfish ne krahasim me burrat.
  
  25 % e grave në Amerikën jugore, e njohin dashurinë me përdhunim.
  
  Një banor mesatar Baglandez, duhet të mbledhë rreth 70 rroga mujore që të blejë një kompjuter.
  
  Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
  
  Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
  
  Peshkaqenët nuk sëmuren.
  
  Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
  
  Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
  
  Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
  
  Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,
  
  Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
  
  1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
  
  Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
  
  Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
  
  Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
  
  Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
  
  Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.
  
  Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
  Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.
  
  Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000
  
  Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
  
  Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.
  
  Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
  
  Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.
  
  Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
  
  Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
  
  DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
  
  -Fluturat shijojne me ane te kembeve.
  
  -Delfinet flene me nje sy hapur.
  
  -Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
  
  -Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
  
  -Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
  
  -Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
  
  -Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
  
  -Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
  
  -Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
  
  -Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
  
  -Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote * kryeqytet.
  
  -Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
  
  -Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
  
  -Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
  
  * Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
  
  -Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
  
  -Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
  
  -Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne * Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
  
  -Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
  
  -Vetem mushkonjat femra pickojne.
  
  -Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
  96% e sallatorit, eshte uje.
  
  -Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
  
  -Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
  
  -Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
  
  -Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
  
  -Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
  
  -Eshte e pamundur te teshtish pa i mbyllur syte.
  
  Zinxhirët u krijuan në vitin 1913. Atëherë i përdor i përdornin vetëm tek çizmet, tek portofolet dhe tek rrobat e aviatorëve. Përdorimi i tyre në llojet e tjera të rrobave filloi në 1930.
  Suksesi ishte shumë i madh. Në ditët tona prodhohen gati 400.000 kilometra zinxhir çdo vit.
  
  Ndoshta keni përshtypjen se brumërat u zbuluan për herë të parë në Itali. Por e keni gabim! Hetuesi i madh Marko Polo, i pa të prodhoheshin në Kinë dhe mori me vete recetën e gatimit të tyre në vitin 1295!
  
  • Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
  
  • Shpejtësia më e madhe e arritur mga një makinë elektrike është 395.821 km/h nga Patrick Rummerfield (SHBA).
  
  • Më shumë njerëz mësojnë anglisht në kinë sesa e flasin atë në shtetet e bashkuara të amerikës rreth 300 milion.
  
  • Rezultati perfekt I testit shkencor SAT është 1600.Bill Gates në SAT e tij I mori 1590 .Paul Allen, partneri I tij I Microsoft-it shënoi maksimumin e mundshëm 1600.Bill Cosby shënoi më pak se 500 pikë.
  
  • Vetëm në Texas krimineli nëse e paraqet viktimën brenda 24 orëve me shkrim apo me gojë dhe I tregon shkaqet e krimit mund të shpallet I pafajshëm dhe të lihet I lirë.
  
  • Numëri 2 dhe 3 në gjuhën shqipe kanë aq shkronja sa edhe e kanë vlerën.
  
  A e dini se cfare distance pershkron zakonisht nje foshnje duke ecur kemba-dores deri ne moshen 2 vjec ? – 160 km
  
  A e dini nese i gjithe ajri qe nxjerr gjate frymemarrjes do te grumullohej ne tallumbace deri ne moshen 22 vjec do te beheshin …? – 3.5 milion
  
  A e dini sa te gjata do te ishin floket e nje njeriu n.q.s ai nuk do ti priste (dhe nese nuk do ti binin) per 50 vjet ? – 6 metra
  
  A e dini se sa eshte temperatura me e ulet e regjistruar ndonjehere mbi siperfaqen e tokes ? – 89.2° C, ne Antarktide
  
  A e dini sa veze mund te leshoje nje blete mbretereshe Brenda nje dite ? 1200 veze
  
  A e dini se sa here ne minute I rreh krahet bleta ? 11 400 here
  
  A e dini se sa km duhet te fluturoje nje blete per te mbledhur nectar per nje kg mjalte ? 176 000 km
   
 6. grandde

  grandde Legend

  Anëtarësuar:
  5 Qershor 2011
  Postimet:
  2,600
  Pëlqime të marrura:
  0

  o cardinal pej njohurive tuja jo pi internetit braq !
   
 7. withstyle

  withstyle Tuesday
  Super Moderator

  Anëtarësuar:
  11 Korrik 2010
  Postimet:
  5,501
  Pëlqime të marrura:
  0
  po qito i di krejt de :A..
  Mos tbojm chit/chat pldh.
   
 8. Fisberg

  Fisberg Legend

  Anëtarësuar:
  20 Tetor 2010
  Postimet:
  2,291
  Pëlqime të marrura:
  0
  Code:
  Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.
  
  Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.
  
  Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.
  
  Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.
  
  Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.
  
  Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.
  
  Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.
  
  Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.
  
  Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².
  
  Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.
  
  Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².
  
  Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).
  
  Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.
  
  Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.
  
  Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.
  
  Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.
  
  Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.
  
  Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.
  
  Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.
  
  Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.
  
  Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.
  
  Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.
  
  Në qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin 1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.
  
  Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.
  
  Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
   
 9. grandde

  grandde Legend

  Anëtarësuar:
  5 Qershor 2011
  Postimet:
  2,600
  Pëlqime të marrura:
  0
  Austria ka ma shum kok dele se sa kok banori :)
   
 10. pay /B/

  pay /B/ Gjeneral

  Anëtarësuar:
  13 Prill 2011
  Postimet:
  525
  Pëlqime të marrura:
  0
  gripi mund te vrase 1/2 e popullsise se botes!
   
 11. grandde

  grandde Legend

  Anëtarësuar:
  5 Qershor 2011
  Postimet:
  2,600
  Pëlqime të marrura:
  0
  esht vertetu qe krejt mashkujt bojn hajgare me bjondina pershkak se i frigohen ekstravagances edhe bukuris tyne edhe me disa "shtosa" e ndiejn veten me superior edhe lirohen nga stresi :p
   
 12. Fisberg

  Fisberg Legend

  Anëtarësuar:
  20 Tetor 2010
  Postimet:
  2,291
  Pëlqime të marrura:
  0
  [legend=Flutura]Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.[/legend]
   
 13. .Lorikk.

  .Lorikk. Antarë

  Anëtarësuar:
  13 Janar 2012
  Postimet:
  12
  Pëlqime të marrura:
  0
  Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale.

  Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar.


  Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene.

  Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle.


  Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira.
   
 14. tRK

  tRK Leitenant

  Anëtarësuar:
  6 Prill 2011
  Postimet:
  420
  Pëlqime të marrura:
  0
  Nese e godet kryt ne muri i humb 150 kalori per ore.

  Smunesh me e myt veten nese rrin pa marr frym.

  Nqofse rrin tu pordh per 6 vjet e 9 muj , prodhon gaz t'mjaftueshem per me kriju energjin e bombes atomike.

  Bleta mund te pickoj vetem 1 here , pas ati pickimi ajo ngordh.
   
 15. o_O

  o_O Leitenant

  Anëtarësuar:
  10 Janar 2012
  Postimet:
  472
  Pëlqime të marrura:
  0
  peshqit harrojn gjithqka vetem pas 10 minutav
   
 16. kn1ght.x

  kn1ght.x Super Moderator
  Super Moderator

  Anëtarësuar:
  22 Tetor 2010
  Postimet:
  2,991
  Pëlqime të marrura:
  2
  hahahhahah #1 , #2 , #3 hahahahah shum interesant ken hahaha.
   
 17. leart00

  leart00 Gjeneral

  Anëtarësuar:
  2 Mars 2012
  Postimet:
  524
  Pëlqime të marrura:
  0
  Ne 10 minuta, nje uragan leshon me teper energji se te gjitha armet berthamore sebashku
   
 18. Gooxmann' =]

  Gooxmann' =] Gjeneral

  Anëtarësuar:
  27 Nëntor 2011
  Postimet:
  589
  Pëlqime të marrura:
  0
  Përveç njeriut vetëm derri mund te digjet nga dielli. :$ veq qita e di :D
   
 19. leart00

  leart00 Gjeneral

  Anëtarësuar:
  2 Mars 2012
  Postimet:
  524
  Pëlqime të marrura:
  0
  Nicole Kidman trrembet prej fluturave :lol:
   
 20. MoonWalker

  MoonWalker Legend

  Anëtarësuar:
  11 Qershor 2011
  Postimet:
  2,280
  Pëlqime të marrura:
  0
  Koala . Rrin 20 ore ne gjum ne peme qdo dite dhe asnjehere nuk zbret nga pema .
  Balena e Kalter eshte e barabarte me 9 elefefante dhe 6 dinosaure (madhesi mesatare)
  Delfini mund te ngordh nga toni i muzikes se larte .
  Kafsha me e shpejte ne bote eshte Leopardi me shpejtesi maximale 130 km/h .
  Ne pjesen lindore te brazilit akoma ka popuj te pacivilizuar , jetojne ne fise dhe jan rreth 19 sosh . ende nuk eshte zbuluar asnje gjuhe qe perdorin ata
   

Shpërndaje faqen

XenForo Add-ons & XenForo Styles ™ © 2012-2019 Brivium LLC.
 1. There are currently no users chatting.

You don't have the necessary permissions to use the chat.

There are currently no users chatting.
Chat [0]