1. Nëse akoma nuk jeni pjesë e forumit, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij forumi duke u regjistruar.
  Dismiss Notice
 2. Ata qe kan harru password apo user ne te kontaktojn ne PM ju trregojm password.
  Dismiss Notice

Ju, shqiptarë të trashë e shkërdhata

Tema tek 'Diskutime për gjërat edukative' e hapur nga iceboy, 4 Tetor 2014.

View Users: View Users
 1. iceboy

  iceboy Chicago Boss
  Super Moderator

  Anëtarësuar:
  15 Qershor 2010
  Postimet:
  7,118
  Pëlqime të marrura:
  2
  Parase me komentu, lexojeni shkrimin çka permban mrena! Komentet palidhje edhe jasht teme fshihen edhe antari e merr ban.

  [​IMG]


  Nga Edison YPI

  Ju ishit skllevër, por hiqeshit të lirë, të qeshur, të lumtur.
  Ju mbaheshit për trima, por dridheshit nga frika.
  Ju hiqeshit më të ndershmit e botës, por s’latë bijë dhe mbesë dhe kushurirë pa e shitur në Itali sapo muarët vesh se kushtonte jo më pak sa një lopë.

  Ju ishit të uritur dhe të rreckosur, por mbaheshit për të ngopur, të veshur e të mbathur.Ju tani jeni të lirë, por ankoheni gjithë kohën, si të pakënaqur, të palumtur.
  Ju votoni, por të zgjedhurit nuk i respektoni.
  Ju votoheni, por për zgjedhësit nuk doni t’ja dini.
  Ju, kishit pak libra, por lexonit shumë, romane, poezira.
  Ju tani keni pafund libra, por lexoni “Aventurat e Noc Rrokut”.
  Ju kishit pak mundësi për të parë televizion, por shihnit shumë filma.
  Ju tani keni pafund televizione, por shihni pak ose aspak filma.
  Ju mbrëmjeve shihni shumë programe televizive me analista dhe opinionista që të lenë pa ment me dijenitë dhe shkathtësitë e tyre gjirizore, por ata duke qënë të shitur nuk thonë dhe nuk do j’ua thonë kurrë të vërtetat që j’u interesojnë juve, por rrenat që u interesojnë atye që u kanë hedhur kockën.
  Ju që s’kishit as makina as qerre por kishit shumë qef të udhëtonit, nuk mund të shkonit dot, le në Gollobordë apo Korab, por as në Spille ose Patok, se quheshin zona kufitare dhe të gjente belaja.
  Ju tani keni mjete të fuqishme të shpejta dhe rrugë për të udhëtuar, por udhëtoni fare pak ose aspak. Po të kalosh, për shembull, në një vend magjik, nga Peqini në Lushnje përmes Darsisë dhe Dumresë, sheh kodra dhe liqere me të ikë menia e kresë, por gjatë asaj rruge sheh a s’sheh nja dy a tre makina, edhe ato të banorëve lokalë.
  Ju thoshit se e donit atdheun kur Shqipëria dergjej nën thundrën e një çete vrasësish që e quanin veten çlirimtarë, fitimtarë etj., por tani që Shqipëria nuk është e vrasësave por e juaja, ju nuk doni Shqipërinë, doni Italinë, Gjermaninë, Amerikën.
  Ju të rinjtë mbaroni shkollat jashtë, por s’gjeni dot punë brenda se karriket i kanë zënë të vjetrit dhe s’i lëshojnë fytin tua sharrosh.
  Ju Kosovën ua çliroi NATO, por ua zaptoi mafia.
  Ju Maqedoninë perëndimore nuk ua preku kush, por po ua bëjnë çorap politikanët llafazanë dhe hajdutë zgjedhur prej jush të cilët çirren për Liri dhe Shqiptari derisa e kthejnë në çast pllakën sapo ulen në një kolltuk dhe nisin të heshin si peshq.
  Ju doni taksa të ulëta, mundësisht asnjë taksë, por doni dhe makinën të vijë të marri plehrat, doni tu asfaltohen rrugët dhe rrugicat dhe të gjitha lehtësirat e tjera, me pare të rëna nga qielli.
  Ju i telefononi tjetrit, por gjithmonë për hallin tuaj, kurrë për ndonjë hall të tijin.
  Ju e ndihmoni partinë të vijë në pushtet, por kurrë në mënyrë idealistike, gjithmonë për ndonjë interes, për shembull, për t’ju gjetur një punë.
  Ju hiqni spinën e dushit, demek për kursim, por jeni aq të trashë sa nuk dini dhe nuk kuptoni se heqja e spinës nuk është veprim as inteligjent dhe as kursimtar, por thjesht një budallallëk.
  Ju, kur jeni shitësa nuk ja vini kurrë çmimin mallit, por kur jeni blerësa jeni gjithë kohën të revoltuar për çmimin që mungon, dhe ç’është më e bukura, me shpresë për të dalë fitimtar gjatë një lufte të heshtur nervash disaminutëshe me shitësin, ju nuk ja vini kurrë në dukje atij mungesën e çmimit të produktit mbi një copë karton, ndërkohë që për t’i kërkuar faturën tatimore as që bëhet fjalë.
  Ju, kur jeni hallexhinj, bërtisni në kupë të qiellit kundër korrupsionit, por kur bëheni nëpunësa shndrroheni menjëherë nga bërtitësa të revoltuar në të korruptueshëm dhe të korruptuar të heshtur dhe tinzarë.
  Ju kur jeni fukarenj dhe shihni ndonjërin që pasurohet, j’u çrregullohet gjumi, jeni gati ta shqyeni dhe të merrni kazmën t’ja shembni atë që ka ndërtuar, por kur qëllon që j’u bie ndonjë lek në dorë dhe nisni e majmeni, filloni ta urreni, dhe bëni çmos që mundësisht edhe ta vrisni armatën e fukarenjve, alter egon tuaj, veten e dikurshme, nga frika se mos kthehet e hakmerret për tradhëtinë.
  Ju edhe punoni, por keq.
  Ju dini të punoni dhe mirë, madje të keni edhe rendiment të kënaqshëm, por vetëm në punët e liga, thashethemet, intrigat, spiunimet.
  Ju keni apartamente të mëdhaja të bollshme të teprueshme, por, meqënse të jetuarit nëpër kotecat e dikurshëm j’u ka hyrë në gjak, e pamundur të mos ja merrni frymën vetes duke i mbyllur ballkonet me lloj lloj vetratash dhe duraluminash për tu treguar më të squt se arkitekti.
  Ju keni mbi kokë qiell dhe kaltërsi, por nuk i ngrini kurrë kryet t’i shihni.
  Ju keni Histori, por përtoni ta njihni, preferoni ta shihni nëpër filma ku protagonistët dhe heronjtë nuk janë kurrë njerëz normalë, por gjithmonë ose tuhafa ose vrasësa.
  Ju keni gjeografi, por nuk doni ta shkelni.
  Ju keni fshatra të bukur si ëndërra, por refuzoni t’i vizitoni.
  Ju keni pyje të magjishëm, të bukur dhe të freskët, por i prisni.
  Ju keni mes jush njerëz të ditur dhe të ndershëm, por nuk i respektoni.
  Ju keni miq që j’u duan, por nuk i doni, i refuzoni.
  Ju flisni keq me fjalë të rënda dhe të hidhura për fqinjin, të largëtin, të huajin, por ngaqë ata i keni frikë, atyre u rrini larg, nuk u afroheni.
  Ju flisni butë, me fjalë të ëmbëla për të afërmin, mikun, familiarin, por mgaqë të afërmëve nuk nuk ua keni frikën sepse prej tyre nuk j’u vjen asnjë rrezik, u afroheni jasht mase, i invadoni, i rrini ngjitur, u zini gjithë hapësirën, i bezdisni, i tmerroni, i lodhni dhe i dëshpëroni.
  Ju keni ligje moderne, por nuk i respektoni.
  Ju jeni të rrethuar me qytetërim, por prej tij nuk doni të mësoni, nuk doni të kuptoni, sepse ju nuk ndjeni.
   
 2. Cyanide.

  Cyanide. Zyber Emini
  Moderator

  Anëtarësuar:
  14 Shtator 2010
  Postimet:
  1,790
  Pëlqime të marrura:
  2
  pajjj edhe un muj me fol keq per rust ose per shkijet po kerkush spreket
  njejt edhe un n ket rast
   
 3. LongHorn

  LongHorn The Chief
  Administrator

  Anëtarësuar:
  10 Qershor 2010
  Postimet:
  8,342
  Pëlqime të marrura:
  57
  i madh e i vogel i dijin kto qa jan te shkrune por prap e injorojin sepse zdojin te dijin te verteten dojin te jetojin neper ondrra e nuk pajtohen me te verteten edhe nuk e kuptojin kit tekst eshte e kot qe kta njerz te shkrujin ksi lloj gjera sepse kerkush nuk e ven ne pull sepse 90% e ktynve fjalve qe eshte e shkruar secili e jetojim edhe nuk pajtohem ...

  Kjo eshte e verteta
   
 4. Kony

  Kony Moderator
  Moderator

  Anëtarësuar:
  5 Tetor 2012
  Postimet:
  2,109
  Pëlqime të marrura:
  1
  Nuk e di pse o nevoja edhe me postu ksi sene pa ofendime a najsen se krejt e din te verteten per shqiptart po tash qe skan qef me pranu o krejt diqka tjeter e synimet e tyre jane te parealizueshme
   
 5. iceboy

  iceboy Chicago Boss
  Super Moderator

  Anëtarësuar:
  15 Qershor 2010
  Postimet:
  7,118
  Pëlqime të marrura:
  2
  Paj masi ekziston liria e fjales, pse mos me shkrujt? Autori se une vec e kom marr copy/paste...

  Qysh tha plaka, s'kom çka shtoj ma shum... Amo ma terheki vemendjen shkrimi se ken ma shum se 100% t'verteta fjelt qe jon thon nto.
   
 6. 4LBBiG.

  4LBBiG. Super Moderator
  Super Moderator

  Anëtarësuar:
  23 Qershor 2010
  Postimet:
  4,485
  Pëlqime të marrura:
  0
  I vetmi popull qe e keshum edhe e shajm veten.
   
 7. Fidan

  Fidan Support
  Support

  Anëtarësuar:
  4 Tetor 2013
  Postimet:
  1,591
  Pëlqime të marrura:
  0
  qeky postim esht fakt ama ska pas t drejt me ju drejtu shqiptareve se rreth 70% tseneve qe jon permend i perfshin veprat e krejt popujve t botes
   
 8. fLicK

  fLicK Designer
  Designer

  Anëtarësuar:
  2 Mars 2013
  Postimet:
  909
  Pëlqime të marrura:
  1
  Perime 90% e qityne fjalve qe i paska than, mos ma shum jan t verteta, po veq qiky titull po e prish pak :p
   
 9. f0restt

  f0restt Ushtar

  Anëtarësuar:
  5 Tetor 2014
  Postimet:
  28
  Pëlqime të marrura:
  0
  sjon krejt t verteta me ja hup dikujt psh qe ka than shiteni trima po dridheshit nga frika,qka per heronjt si adem jashari,skenderbeu,pirro,hamza e plot e plot
   

Shpërndaje faqen

XenForo Add-ons & XenForo Styles ™ © 2012-2019 Brivium LLC.
 1. There are currently no users chatting.

eSportsKosova.com - Komuniteti i gamerave Shqipetar

You don't have the necessary permissions to use the chat.

There are currently no users chatting.
Chat [0]